TR | ENG | DE | FR| ESP

ETFE SİSTEMLER

ETFE son yıllarda cephe kaplamaları ve çatı örtüleri için estetik anlamda iddialı yapılar oluşturmada iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Tüm binayı da ETFE ile tasarlamak mümkündür.

ETFE (Ethylen Tetrafluoroethylen) fluoropolimer malzeme genelikle 2 yada 3 tabakalı, istenen formda şişme hava yastıkları şeklinde de uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra tek tabaka olarak gergi-giydirme şeklinde de kullanılmaktadır. ETFE malzeme çok ince ve hafiftir. Hava şişirmeli sistem kullanıldığında mukavemeti çok artmaktadır.

Sistemler, çelik ya da alüminyum taşıyıcılı karkas sistem üzeri özel membran çatı örtüsü ile oluşturulmaktadır. Çok tabakalı sistemlerde tek tabakalılardan ve membran sistemlerden farklı olarak bir pompa sistemi kurulmaktadır. Bu sistem yastıklar arası hava kaçağına karşı takviye sağlamaktadır.

ETFE sistemlerin tasarımını yaparken davranışı, ışık iletimi, yalıtım, akustik ve çevresel faktörlere adaptasyon konularının iyi irdelenmesi gerekmektedir.

Tercih edilme sebepleri;

  • Yüksek ısı yalıtımı,
  • Yüksek ışık geçirgenliği, şefaf,
  • Kendi kendini temizleme özelliği ve bakım kolaylığı,

Özellikle birden fazla tabakalı uygulamalar ile ısı yalıtımı sağlanmaktadır.

Şeffaf olması nedeni ile kapalı alanlarda dış mekan gibi aydınlık ortam sağlamaktadır.

Sistemlerin yağmur suyu ile temizlenebilmesi, periyodik bakım ve temizlik maliyetini düşürmektedir. Ayrıca, muadilleri ile kıyaslandığında üzerinde fazla kir tutmaması sayesinde uzun yıllar ilk kurulum görüntüsünü korumaktadır.

Cam ile karşılaştırıldığında, ETFE örtüler camın ağırlığının yaklaşık %1’i kadar ağırlıktadır, montaj maliyeti dörtte bir oranına kadar düşebilmektedir.

Ayrıca, büyük açıklıkların hafif taşıyıcı sistem ile geçilmesini sağlaması ve uzun kullanımlı olması da getirdiği pozitif etkilerdir.

Diğer benzer yapı malzemelerine kıyasla yüzeye geniş ölçüde form verme imkanının olması nedeni ile görsel etki konusunda rakip tanımamaktadır. Işık efektleri ile sistemlerin görselliği daha da arttırılabildiği gibi, üzerine istenilen desen/logo/resim basılma imkanı da sağlamaktadır. Işık geçirgenliğini azaltmak için kumaşın üzerine çeşitli desenler basılmıştır. Mevcut desenlerden seçim yapılabilir.

Çevre Dostu olarak tasarlanan, değişik amaçlı ihtiyaçlarınıza göre adapte edilebilen sistemlerdir.

Çin’ deki su küpü (water cube), Pekin’ deki kuş kafesi (bird cage) gibi bilinen sistemler ETFE sistemlere örnek verilebilir.

ETFE sistemlerin hafif membran örtü malzemesi ile imal edilmesi ve cıvatalı bağlantılar ile detaylandırılması sayesinde değişen ihtiyacınıza göre istenilen yere kolaylıkla taşınabilirler.

Uzman ekip ile sistemler hızlı bir şekilde monte edilirler.

ETFE sistemler; alışveriş merkezleri, showroomlar, gösteri merkezleri, spor tesisleri gibi görselliğin ön planda olduğu benzeri her türlü ihtiyacınızı karşılayacak yapılar için uygun çözümler sunmaktadır.

İstenildiğinde showroom’ umuzda bulunan ETFE modülü ile tanıtım yapılabilir.