TR | ENG | DE | FR| ESP

PTFE SİSTEMLER MALZEME

PTFE, cam liflerinin dokunması ile elde edilen ana taşıyıcı membran örtü malzemesinin üzerini kaplayan kaplama malzemesidir. Bu kaplama malzemesi, örtüyü dış etkenlere karşı korur ve kumaşa su/hava geçirmezliği sağlar.

PTFE kaplama malzemesinin çok yaygın olarak kullanılan PVC kaplamaya göre bir takım avantajları vardır: PTFE kaplama malzemesi ile sistem çok daha uzun yıllar kurulduğu günkü rengini korur, rengi solmaz. Kaplama teflon olduğu için sistemin üzeri kir tutmaz. Bakımı ve temizliği çok daha kolaydır.

PTFE kaplı cam elyafı malzemenin diğer en önemli özelliği de yanmaz malzeme sınıflandırılmasıdır.
Sistem üretici firma tarafından verilen süre içerisinde tam garantilidir. PVC malzemelere göre yıllara göre azalan garantili değildir.

Örtünün kumaşı ana rengi çok açık kahve tonundadır. Sistemin kurulumundan birkaç ay sonra güneş ışınları etkisi ile kumaşın rengi beyaza dönmektedir ve devamlı beyazlaşmaktadır. İstendiği taktirde örtü malzemesi özel bir işleme tabi tutularak rengi beyaza döndürülerek de uygulanabilmektedir. Hatta günümüzde renkli kumaşlar da yapılabilmektedir.

PTFE kaplamalı sistemlerde, PVC kaplamalı sistemlerin kaynağından farklı olarak  “hot bar” kaynağı kullanılmaktadır. Kaplama direkt kaynatılamadığı için kaynatılacak tabakalar arasına özel kaynak filmleri konularak birleşim yapılmaktadır.
Delikli malzemeli seçenekleri de mevcuttur.

Sistemlerin ana taşıyıcı malzemesi cam lifi olduğundan imalatı ve montajı kadar nakliyesi ve depolanması da özel dikkat gerektirmektedir. Sistemin uygun olmayan şekilde katlanması ile örtüde oluşacak kırılmalardan kaçınılması gerekmektedir. İmalat ve montajının ehil kişiler tarafından yapılması önemlidir.